Salı, Eylül 27, 2022
Ana SayfaGenelHavas İlmi Nedir?

Havas İlmi Nedir?

Nesnelerin gizli özelliklerini tanımayla ilgilenen ve bu gizli olan özelliklerden yararlanmayı amaçlayan bilgi dalına havas ilmi denir. Havas ilminin uygulanması dinimizce de caizdir. Uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak Havas ilmi bilinmesi zor bir ilimdir. Herkes tarafından bilinmez. Uygulaması ise daha da zordur. Havas ilmini havas ilmine hâkim kimselerin kullanması gerekir. Hatalı yapıldığında durum kendinize döner. Havas ilmi kullanılırken mutlaka hatim ve hüddam ile birlikte desteklenmelidir.

Havas ilmini seçilmiş kimseler kullanabilir. Havas ilmi sayesinde diğer alemlere geçiş yapılabilmektedir. Bu geçişi de bu ilme sahip kişiler gerçekleştirir. Havas ilmi tek başına bir ilim gibi düşünülmemelidir. Kendisi içerisinde birçok bilim dalını bulundurur. Nedir bu bilim dalları? Astronomi, metafizik, doğa bilimi, insan vücudu yani anatomisi, matematik gibi bilim dalları ile birlikte en iyi çözümlere ulaştırır. Havas ilmi gizli ilimler olarak sınıflandırılan ilimlerden birisidir. Bazı İslam alimlerince sakıncalı kabul edilse bile faydalı tarafları da oldukça fazladır. Günümüzde büyük devletler bile devlet işlerinde ulaşmak istedikleri sırlar için havas ilminden yararlanmaktadır.

Geçmişten günümüze gerçekleştirilen birçok büyü için havas ilminden yardım alınır. Bazı önemli büyüler mutlaka havas ilmine sahip kimselerin elinden hazırlanmalıdır. Medyumumuz, havas ilmine küçük yaşlardan beri hâkim ola bir din alimidir.

Havas ilmi özellikle büyü yapma ve büyü bozma durumlarında kullanılır. Kara büyü kategorisinde yer alan büyüler kolaylıkla bozulamadığı için sadece havas ilmi sayesinde bu ilimden yardım alınarak çözülebilir. Bağlama büyülerinde, domuz bağı büyülerinde, eşleri birbirinden ayırmak, araya soğukluk girmesi amacıyla yapılan tüm büyüler havas ilmiyle desteklenmelidir. Uygulaması çok zor olan bu büyüler mutlaka bu ilmi layıkıyla yerine getirecek medyumlar ile yapılmalıdır. Kapısını çaldığınız her medyum bu ilme sahip olduğunu iddia edecektir. Lâkin böyle bir durum söz konusu değildir. Havas ilmi kendisine bahşedilen kimselerin yıllarca üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda olur. İslam’da havas ilminin yeri nasıldır? Havas ilmine sahip kimseler ne gibi özellikleri taşımalıdır? Bunlar da bilinmesi gereken konulardır. Alt başlığımız da bu konuları gelin beraber inceleyelim.

İslam’da Havas İlminin Yeri Nasıldır?

Havas ilminin İslamiyet’te keşfeden âlim Taş Köprü Zade Ahmet Efendi olarak bilinmektedir. Havas ilmini gerçekleştirecek kimseler bazı önemli özelliklere sahip olmalıdır. Öncelikle kendisini tamamen Allah yoluna adamalıdır. Havas ilmine sahip kimse belirli ibadetlerini bırakırsa bu yeteneği elinden alınır. Ve bu ilmi kullanamaz. O sebeple bu kimseler, harama el uzatmamalı, ibadetini asla aksatmamalı, kumar oynamamalı, zina etmemelidir. Bunlardan birisini bile yerine getirmeyen kimseler bu ilimi asla kullanamaz.

Peygamberimizin vahiy alması da havas ilmine sahip olduğunun göstergesidir. Havas ilmindeki kimseler gizli kalmış olan bu özellikleri keşfetmekle ilgilenirler. O kişiler herkesin gördüğü bildiği şeylerle değil göremedikleriyle ilgilenirler. İslamiyet’in havas ilmine bakış açısı ise şöyledir: bu ilmin tekniklerinin bazıları uygun görülmüş bazıları ise yasak kılınmıştır. İslamiyet usulüne uygun yapılanlar için faydalı bir ilim olarak görmektedir. İyi niyetle gerçekleştirilenler için İslamiyet bir mahsur görmez.

Havas İlmi Nasıl Öğrenilir?

Havas ilmi ancak bu ilime sahip âlimlerden öğrenilebilir. Bu ilimi öğrenecek kimse gerekli ayetleri okumalı, bir de oruç görevini yerine getirmelidir. Bunlar başlangıç için gereklidir. Ama dediğimiz gibi her kimse bu görevi lâyıkıyla yerine getiremez. Allah tarafından da bu görevin bahşedilmesi gerekir. Tüm bunların yanı sıra. Dini görevleri yerine getirmeli, zina yapmamalı, harama el uzatmamalı, alkol ağzına sürmemiş olmalı, kumar oynamamalı kısacası İslamiyet’in gerektirdiği tüm kurallara uyulmalıdır. Havas ilmi ancak iyi bir Müslüman olmaktan geçer. Zor ve zahmetli bir ilim olduğu için kararlı olunmalı bu ilim aşamaları için sabır gösterilmelidir.

Havas ilminin bağlantılı olduğu ebcet ilmine de vakıf olmak gerekir. Ebced ilmi de, Arap harflerinin akılda kolaylıkla yer etmesi için geliştirilmiş bir formüldür. Havas ilmi de ebced ilmi ile desteklenir. Havas ilmi nedir, nasıl yapılır sorularına yanıt verdik. Ama havas ilmi anlatılarak uygulanabilecek bir ilim değildir. Mutlaka bu ilme sahip birinden yanında destek alınarak kullanılabilir. Havas ilmini en iyi kullanan alimlerden olan medyumumuz bu konularda sizlere yardımcı olabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments