Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana SayfaGenelRitüel Nasıl Yapılır? Ritüel nedir?

Ritüel Nasıl Yapılır? Ritüel nedir?

Ritüeller, geçmişten günümüze kadar uzanan ritüeller genellikle büyülerle karıştırılmıştır. Ritüeller de bir büyü türü müdür? Ritüeller nedir ve nasıl yapılırlar? Büyüler ile benzerlik gösterirler mi? Tüm bu sorulara aşağıdaki yazımızda cevap bulabiliriz.

Ritüel Nedir?

Ritüel, çok eski çağlardan beri gelip kültürümüze yerleşmiş insanların kutsal kabul ettiği törenlerdir. Tıpkı günümüzde yapılan kutlamalar gibi eski dönemlerde de doğum, ölüm, evlilik gibi törenler belirli ritüeller eşliğinde yapılıyordu. Bu ritüeller; dualar, kurbanlar, kutlamalar ile gerçekleştiriliyordu. Ritüeller kutsal kabul edilen, sağlık, mutluluk, huzur, bereket getirmesi için yapılan törenlerdir. Belli aralıklarla tekrarlanır ve etkili olduğuna inanılır. Aslında geçmişten günümüze yansımaları hissedilen ritüellerin benzerleri halen etkinliğini sürdürmektedir. Sadece günümüzdeki ritüeller modern topluma ayak uydurmuş ve değişim göstermiştir. Ama kökeninde hepsi aynı amaca hizmet etmektedir.

Günümüzde de sağlık, bereket, bolluk için kurban kesilmekte. Yeni aldığımız bir şey olduğunda horoz keserek kazadan beladan korunmak amaçlanmıştır. İşte bunların hepsi birer inanış, ritüeldir. Eski dönemlerde bir bebeğin doğumu, o yıl iyi hasat elde etmek için hasat ritüeli hatta av ritüelleri bile yapılırdı.

Tabii bu ritüeller yapılırken dualarla desteklenmektedir. Duaların da gücüyle etkisinin daha sağlam olacağına inanılmaktadır. Ritüeller gelenekselleşmiş törenlerdir. Belli aralıklarla tekrarlanır. Ritüeller hep vardır ve var olmaya devam edeceklerdir.

Ritüel Nedir?

Ritüel Nasıl Yapılır?

Ritüeller kişiye özgü törenlerdir. O sebeple de doğru veya yanlışlığı tartışılamaz. Bunun ölçüsü insanın kendisidir. Bu tip ritüeller insana kendini iyi hissettireceği için tartışmaya açık değildir.

Kişilerin düzenli aralıkla yaptığı meditasyonlar da birer ritüeldir. Geceleri düzenli aralıklarla okuduğumuz dualar, dilek ve istekler bile ritüeldir. Günlük rutin içinde gerçekleştirdiğimiz ritüeller olduğu gibi törenler eşliğinde yapılan ritüellerde vardır. İnsanlar kendini mutsuz ve kötü enerjiyi üzerinde hissettiği durumlarda onu kötü ruhların etkisi altında kalmaya bağlar. Aslında buradan da anlaşılacağı gibi ritüeller hep bir olumsuzluk anında akla gelir. Ve yapılan törenlerle, kurbanlarla kötü enerjinin uzaklaştırılacağına inanılır. Çok basit şeylerle yapılacağı gibi büyük törenler eşliğinde de yapılır. Büyük ritüeller genellikle toplumun büyük çoğunluğunu kapsayan durumlarda hep birlikte gerçekleştirilir. Böylece etkisini daha çabuk göstereceğine inanılır.

Basit bir ritüelde birçok kişinin gündelik yaşamda uyguladığı kötü enerji, kaza belayı uzaklaştırmak için yapılan adaçayı yakma ritüelidir. Bu ritüelle evdeki kötü enerjinin uzaklaştırılması, üzerimizden geçen kara bulutların dağılması amaçlanır. Etkisine çok inanılan bir ritüeldir. Uygulaması çok basittir. Bir kap içinde adaçayı yakılıp, evin her alanında dumanın dağıtılması amaçlanır. Böylece kötü enerji uzaklaştırılır. Bu ve buna benzer çok sayıda ritüel geçmişten günümüze benzer uygulamalarla hayatımızda yer etmeye devam etmektedir. Farklı farklı çok çeşitli ritüel örnekleri de bulunmaktadır. Nedir bu ritüel çeşitleri? Sizlerle birlikte aşağıdaki yazımızda bir göz atalım.

Ritüel Çeşitleri Nelerdir?

Ritüel Çeşitleri Nelerdir?

Her kültürün kendine özgü ritüelleri vardır. Toplumun yapısına göre çeşitlilik gösterir. Nedir bilinen ve uygulanan ritüel çeşitleri? Gelin ritüel nedir ve nasıl yapılır yazı dizimizin içinde ritüel çeşitlerini inceleyelim.

  • Kutlama Ritüeli : Belirli bir topluluk halinde yapılan ritüellerdir. Bu ritüele verilebilecek en güzel örnek: doğum günü kutlamalarıdır. Hristiyanlarda da cadılar bayramı kutlamaları kutlama ritüellerine örnek verilebilir. Birlik beraberlik içerisinde toplanıp, kutlamalar yapılır.
  • Şifa Ritüeli : Şifa ritüelleri kişiye özel yapılan ritüellerdir. Bireysel yapılır. Kişiye göre doğal taşlar kullanılarak şifalanma amaçlanır. Sürekli yapan kişiler için bu da bir ritüeldir. Çakra açma, meditasyon da şifa ritüeline örnek gösterilebilir.
  • Ateş Ritüeli : Şamanlar da ve Hristiyanlarda yaygın olarak yapılan bir ritüel çeşididir. Biz de bu ritüele örnek olarak hıdrellez kutlamaları verilebilir. Mum dikme, ateş etrafında toplanma gibi dini ritüeller gerçekleştirilebilir.
  • Kabul Ritüeli : Kabul törenine en iyi örnek sünnet kutlamaları verilebilir. Hristiyanlarda da vaftiz törenleri birer kabul ritüelidir. Hep birlikte olmak amaçlanır.
  • Aşk Ritüeli : Aşk ritüelleri büyüye yatkın ritüellerdir. Sevdiği kimseyi kendisine aşık etmek, kendisine bağlamak için yapılır. Belli tılsımlar eşliğinde ve dualarla yapılan bir ritüel türüdür.
  • Koruma Ritüeli : Koruma ritüeline örnek olarak evde kötü enerjiyi dağıtmak için uyguladığımız adaçayı yakma ritüelini verebiliriz. Adaçayı ile tütsüleme yapılıp kötü ruhların uzaklaştırılacağına inanılır.

Geçmişten şimdiki zamana kadar ritüeller hep var olmuştur. Bu kutlama ve törenler uzun yıllar da yaşatılmaya devam edecektir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments